صادرات به روسیه،قزاقستان،ازبکستان،قرقیزستان،ترکمنستان،بلاروس،اکراین
تعریف صادرات

صادرات به روسیه

§        صادرات چیست؟

صادرات در لغت به معنای ارسال یا فرستادن کالا از جایی به جای دیگر است .اما صادرات به عنوان یک اصطلاح گمرکی و تجاری به معنای خروج کالا از قلمرو گمرکی یک کشور می باشد

.تعریف کاملتر از صادرات که در برگیرنده دو تعریف بالا نیز میباشد اینگونه است:

صادرات عبارت است از فروش یا عرضه خارجی کالا و خدمات یک کشور به کشور های دیگر در ازای دریافت کالاها، خدمات، ارز، طلا، تسویه بدهیها و یا به منظور کمکهای بلاعوض ،تعمیر، تکمیل ویا شرکت در نمایشگاه .

§        اهمیت صادرات.

صادرات را می توان از دیدگاههای مختلفی بررسی کرد . کشورها عموما منابع خود را به صادراتاختصاص میدهند ،زیرا از طریق مبادلات بین المللی ، کالاها و خدمات بیشتری نسبت به تخصیص همان منابع به تولید داخلی،دریافت می کنند .

از طرفی هیچ کشوری در دنیا نمی تواند خود را بی نیاز از صادرات بداند ،زیرا دوران تاکید بر سیاست اقتصاد بسته به پایان رسیده .همچنین صادرات به دلیل معاف بودن از حقوق گمرکی ،سود بازرگانی و عوارض داخلی و غیره نسبت به سایر روشهای حضور در بازارهای جهانی از ریسک کمتری برخوردار است.مهمترین دلایلی که صادرات کالارا امری مهم و ضروری برای اقتصاد یک کشور جلوه میدهد موارد زیر می باشند:

1.     بهبود کیفیت کالاهای تولیدی : به دلیل به وجود آمدن رقابت برای حضور موفق در بازارهای خارجی ،تولید کنندگان بلاجبار بایستی کیفیت کالا و خدمات خود را بالا برده تا بتوانند سهمی از بازارهای خارجی داشته باشند .در نتیجه بهبود کیفیت کالا که در اثر رقابت به وجود امده ، بازارهای داخلی نیز از این کیفیت بالا بهره مند خواهند شد .

2.     تولید در مقیاس اقتصادی و با تمام ظرفیت تولیدی .

3.     افزایش سطح اشتغال .

4.     تامین درامد ارزی و در نتیجه رشد و توسعه اقتصادی .

§        اهداف صادرات :

با توجه به مطالب ذکر شده اهمیت صادرات را می توان اینگونه بر شمرد :

1.     کسب قدرت اقتصادی .

2.     رشد و توسعه اقتصادی کشور ، حفظ و تداوم ان .

3.     خودکفایی

4.     تولید  کالا و خدمات با کمترین هزینه و حداکثر کیفیت .

5.     کاهش نرخ بیکاری .

6.     کاهش قیمت تمام شده کالا .

7.     دستیابی به منابع ارزی برای تامین نیازهای وارداتی .


§        انواع صادرات

صادرات ممکن است به دو شکل موردی و فعال باشد.صادرات موردی موقعی انجام می شود که یک شرکت به صورت انفعالی کالاهای مازاد بر مصرف داخلی خود را به خریداران خارجی ،در مقاطع زمانی مختلف (مثلا سالی یک بار) ،می فروشد یا به عبارتی صادرات میکند.

صادرات فعال زمانی انجام می شود که که یک تولید کننده کالا یا خدمات تصمیم جدی و قطعی میگیرد که تولید خود را علاوه بر فروش و عرضه در بازار داخلی انها را به صورت مستمر و ادامه دار در بازارهای خارجی نیزبفروشد .صادرات از نظر نوع انتقال کالا ویا خدمات به خارج از قلمرو گمرکی به سه دسته تقسیم می شوند:

1.     صادرات قطعی : کالاهایی که به صورت قطعی و بدون قصد بازگرداندن عین آن به کشور به فروش می رسند در دسته صادرات قطعی قرار میگیرند .در این نوع صادرات برای کالای صادراتی پروانه صادرات قطعی جهت خروج از قلمرو گمرکی کشور صادر می شود .

2.     صادرات مجدد : ای نوع صادرات شامل صادرات کالاها و خدمات وارداتی می باشد که بدون ترخیص از گمرکات کشور ، بدون تغییر قابل ملاحظه و تغییر شکل به خارج از قلمرو گمرکی صادر شوند . برای این دسته از کالا ها پروانه صادرات مجدد صادر می شود .

3.     صادرات موقت : به نوعی از صادرات گفته می شود که کالاها و خدمات برای عرضه در نمایشگاهها یا برای تعمیر و تکمیل به طور موقت از قلمرو گمرکی خارج و پس از حصول نتیجه به داخل کشور برگردانده می شوند . برای این دسته از کالاها و خدمات پروانه صادرات موقت صادر میشود .

انو اع كالا :

ىر قانون صادرات و واردات جمهوري اسلامي ايران كالاها به چهار ىسته كالاهاي مجاز ،کالاهای مجازمشروط ، کالاهای غیر مجاز و کالاهای ممنوع ، تقسیم می شوند .

الف : کالاهای مجاز : به کالاهایی مجاز گفته می شود که صادرات و واردات آنها با رعایت قانون و مقررات صادرات و واردات بلامانع بوده و برای صادر و یا وارد کردن نیاز به اخذ مجوز از وزارتخانه و یا ارگانی دولتی نمی باشد.

ب : کالای مجاز مشروط : کالاهایی هستند که صادرات ویا واردات آنها طبق ظوابط قانونی و با اخذ مجوز از سازمانهای ذیربط صورت می گیرد.

ج : کالاهای غیر مجاز : به کالایی غیر مجاز گفته می شود که صادرات و یا وارد کردن آن با تصویب دولت و در چارچوب قانون کم ویا ممنوع شده باشد .

د : کالاهای ممنوع : کالاهایی هستند که صادرات و یا واردات آنها به موجب شرع مقدس اسلام ممنوع گردیده است . همچنین کالاهایی که به دلیل حفظ مصالح عمومی و عفت عمومی و رعایت سعائر اسلامی صادرات و یا واردات آنها ممنوع شده است .

 

 

صادرات غير نفتی

بسياري از كشورهای در  حال توسعه ، اقتصادی تک محصولی دارند و در مسیر توسعه همه جانبه خود یکی از مهمترین برنامه هایی را که دنبال می کنند ، دور شدن از صادرات تک محصولی و اقتصاد تک محصولی است.این محصول در کشورهای حوزه خلیج فارس نفت و گاز ودر دیگر کشورهای جهان محصولاتی نظیر پنبه در مصر ، قهوه در برزیل و مس در شیلی است .بزرگترین عیب اقتصاد تک محصولی این است که با نوسانات بازار آن محصول اقتصاد آن کشور هم دچار نوسان و غالبا بحران و صدمات بزرگ اقتصادی می شود . به همین دلیل تمام کشورهایی که به گونه ای در حال توسعه هستند و دارای اقتصادی تک محصولی هستند ، به دنبال صادرات محصولاتی غیر از آن محصول غالب هستند . این محصول در کشور عزیزمان ایران نفت و گاز است به همین دلیل به صادرات هر نوع کالایی غیر از نفت و گاز صادرات غیر نفتی می گویند .

از انواع صادرات غیر نفتی می توان از :

·        صادرات محصولات کشاورزی

·        صادرات کالاها و ماشین الات صنعتی

·        صادرات محصولات پتروشیمی

·        صادرات مواد معدنی و مصالح ساختمانی

·        صادرات کالاهای سنتی و صنایع دستی

نام برد.صادرات غیر نفتی بسیار ضروری و دارای نقشی حیاتی در اقتصاد کشور دارد . از عوامل ضرورت و اهمیت صادرات غیر نفتی می توان به موارد زیر اشاره کرد :

1.     رهایی از صادرات نفت و خلاصی از نواسانات قیمت جهانی این محصول به دلیل بازیهای سیاسی

2.     ایجاد اشتغال در بخشهای مختلف تولیدی و خدماتی .

3.     بهبود کیفیت کالاهای تولیدی به دلیل وجود رقابت در بازارهای داخلی و بین المللی .

4.     جذب تولیدات کشاورزان و جلوگیری از مهاجرت بی رویه آنها به شهرها .

5.     صرف منابع و درآمدهای حاصله از صادرات غیر نفتی به توسعه و افزایش رفاه عمومی جامعه .

 

 

 

 

تمامی حقوق این وب سایت برای شرکت بیز ایران24 محفوظ می باشد ©

طراحی سایت و سئو : مرکز طراحی وب زئوس