صادرات به روسیه،قزاقستان،ازبکستان،قرقیزستان،ترکمنستان،بلاروس،اکراین
تعریف بازاریابی

تعریف بازاریابی (marketing)

تعریف بازاریابی

تعاریف بسیار زیادی برای بازاریابی بیان شده است .مانند ، فرایندی اقتصادی ، فرایند مبادله یا انتقال مالکیت محصولات ، فرایند تعدیل عرضه و تقاضا و بسیاری تعاریف دیگر .به نظر فیلیپ کاتلر ، پدر علم بازاریابی و برجسته ترین متخصص در این رشته ، بازاریابی عبارت است از فعالیتی انسانی در جهت ارضای نیازها و خواسته ها از طریق فرایند مبادله.

قبل از رسیدن به تعریفی جامع و کامل از بازاریابی بایستی ابتدا بازار را تعریف کرد.بازار محلی است برای مبادلات بالقوه و اندازه بازار نیز به تعداد افرادی بستگی دارد که به محصولات حاضر و اراده شده در بازار علاقه مندند و یا حاضرند برای به دست آوردن این محصولات پول خرخ کنند.

حال می توان از تعریف کاتلر و تعریف بازار به یک تعریف جامعتر از بازاریابی دست پیدا کرد .بازاریابی به معنای کار کردن با بازار است یعنی تلاش برای از قوه به فعل در آوردن مبادلات برای ارضای نیازها و خواسته های بشر.

بازاریابی یا مارکتینگ ابعاد گوناگونی دارد که در زیر به ترتیب به آنها اشاره میکنم .

1-بازار گرایی

بازارگرایی به معنی گرایش و حضور در بازار و رصد کردن نیازها و خواسته های مشتریان است.

 

2-بازارشناسی

بازارشناسی تلاشی هدفمند و اصولی است برای گرداوری و ضبط و ثبت اطلاعات مربوط یه بازار و اجزای تشکیل دهنده بازار مانند مشتریان و رقبا و فروشندگان.

 

3-بازاریابی

یعنی جستجوبرای یافتن مناسبترین بازار برای عرضه محصولات در جهت رفع نیازها و خواسته های مشتری.به عبارتی دیگر می توان گفت بازاریابی یعنی بخش بندی یا تقسیم بازار و تعیین محصولات شرکت برای مناسبترین بازار .

 

4-بازارسازی

بازارسازی یعنی نفوذ در بازار و معرفی و شناساندن سازمان و محصولات و خدمات آن با استفاده از عوامل قابل کنترل بازاریابی  (محصول ، قیمت ، توزیع و ترفیع فروش ) که آن را آمیخته بازاریابی می گویند.بازارسازی یعنی ارائه محصولی مناسب با قیمتی مطلوب ، در محل و زمان مورد نظر و دلخواه مشتری با استفاده از ابزار و روشهای تبلیغاتی و تشویق کننده و آگاه کننده .

تعریف بازاریابی

 

5-بازارگردی

بازارگردی یعنی حضور در بازارهای مختلف و مشاهده صحنه رقابت و مبادله های انجام گرفته شده.شرکت در نمایشگاهها و بازدید از بازارهای مختلف و بودن در محیط فیزیکی بازار و در کل ویترین گردی جهانی و محلی از جمله معانی بازارگردی می باشد .بازارگردی از وظائف بازاریابان می باشد .این کار یعنی بازارگردی ایده ها و طرح های نو را به بازاریابان القا کرده و افقهای تازه ای را به بازاریابان نشان میدهد .

 

6-بازارسنجی

بازارسنجی یعنی تحلیل موقعیت بازار با توجه به آنچه بودیم و داشتیم و آنچه داریم و هستیم و آنچه باید داشته باشیم . بازارسنجی یعنی اندازه گیری عملکردها ، یافتن انحرافها و تشخیص فاصله ها بین هده و عملکرد واقعی و ارائه پیشنهادهایی برای اصلاح امور بازاریابی سازمان.

 

7-بازارداری

حفظ مشتریان و ایجاد انگیزه برای خریدهای بعدی و وفاداری مشتری به محصولات سازمان را بازارداری می گویند.از ابزارهای بازارداری می توان به ارتباط دائم با مشتری و ارائه خدمات مناسب و آگاهی از حرکات رقباست.بازارداری هنر راضی نگه داشتن مشتری است .

 

8-بازارگرمی

بازارگرمی یعنی تبلیغات و تشویقات به موقع جهت آگاه ساختن ، متقاعد ساختن و ترغیب مشتریان برای ارتباط بیشتر مشتریان با سازمان .

 

9-بازارگردانی

بازارگردانی یعنی مدیریت بازار که شامل برنامه ریزی ، اجرا و کنترل امور گوناگون بازار و ابعاد مختلف بازاریابی است.

تعریف بازاریابی

 

با توجه به تمام ابعاد  بازاریابی ((marketing میتوان آن را به این شکل تعریف کرد :

تلاشی است نظام مند برای شناخت نظام بازار و اقدام مناسب نسبت به انواع تقاضاها با توجه به نظام ارزشی جامعه و هدفهای سازمان .


 

 

راهکارهای ورود به بازارهای بین المللی

 

بازرگانی بین الملل

الف : تعریف : بازرگانی یا کارو کسب بین المللی عبارت است از هرگونه داد و ستد بین افراد ، سازمانها و یا دولتهای دو یا چند کشور . این داد و ستد میتواند شامل داد و ستد هرگونه کالا و یا خدمات باشد .

در تجارت بین المللی چون فعالیتها در خارج از مرزهای یک کشور اتفاق می افتد موارد زیر بروز کرده و به خوبی مشخص است که هر کدام به نوبه خود دارای اهمیت خاصی می باشند :

1)    تبدیل پول کشورها به واحد پولی یکی از طرفین

2)    تفاوت در سیستمهای حقوقی و تجاری دو کشور

3)    تفاوت میان فرهنگها و ساختار جامعه ها

4)    منابع مختلف موجود در هر کشور

 

ب : اهمیت بازرگانی بین الملل

1)   تمایل به دستیابی به بازارهای جدید

2)   بالا بودن حجم معاملات

3)   رشد اقتصادی و تمایل به داشتن طراز مثبت اقتصادی

4)   تمایل به دستیابی به تکنولوژی های وز جهان از طریق مبادله منابع

 

ج : مزایا و معایب ورود به بازارهای جهانی

1)   مزایا : دسترسی به تکنولوژی های روز دنیا ، آزادسازی تجارت و به وجود آمدن فضای رقابتی ، تغیرات مفید در ساختار سنتی و ناکارامد تجارت سنتی ، ورود کالاهای با کیفیت با قیمت تمام شده کمتر ، صادرات کالاهایی که مزیت رقابتی دارند ، تخصصی شدن تولید کالا و خدمات ، افزایش کیفیت و بهروری و در نهایت منطقی شدن سرمایه گذاری های داخلی و خارجی در حوزه تولید کالاها و خدمات از مزایای واضح و بدیهی ورود به بازارهای بین المللی است .

 

2)   معایب : بزرگترین چالش رو در روی تجارت بین الملل عدم آشنایی به بازارهای بین المللی و ریسک و هزینه بالای انجان تحقیقات بازار است . تفاوت بسیار زیاد عوامل تاثیر گذار در بازار کشورهای مختلف نیز یکی از دشواریهای ورود به بازارهای جهانی است .

 

استراتژیهای ورود به بازارهای بین المللی

 

1.    صادرات و واردات :

بهترین و کم خطرترین راه ورود به بازارهای جهانی صادرات و واردات است .

2)سرمایه گذاریهای بین المللی :

منظور  از سرمایه گذاری بین المللی تامین سرمایه پولی از جانب افراد و شرکتها و دولتهای یک کشور در پروژه ها و فعالیت های تجاری یک کشور دیگر است .

3)قراردادهای مدیریتی :

فروش خدمات مدیریتی را قراردادهای مدیریتی می گویند.

4)اعطای امتیاز :

در این روش ورود به بازارهای جهانی ، دارنده یک امتیاز با ارزش آن را به گیرنده امتیاز در قبال خدمات و یا مبلغی پول واگذار می کند .

5)فرنچایزینگ) :در این نوع از اعطای امتیاز واگذارکننده امتیاز کلیه امتیاز های مربوط به کالا یا خدمات را از قبیل نام کالا ، نشان تجاری و روش عملیات و تولید را نیز به گیرنده امتیاز واگذار می کند .

 

 

 

صادرات

 

انواع صادرات

1)صادرات مسقیم :زمانی که یک شرکت تولید کننده کالا و یا خدمات خود را به صورت مستقیم در بازارهای خارجی بازاریابی کرده و به فروش می رساند ، صادرات مستقیم انجام داده است .

2)صادرات غیر مستقیم : زمانی که یک شرکت تولید کننده بدون اینکه اقدام به فعالیت بازریابی و فروش محصولات خود در بازارهای خارجی کند ، محصولاتش در بازارهای خارجی به فروش میرسد ، صادرات غیر مستقیم انجام داده است .

 

در قانون امور گمرکی جمهوری اسلامی ایران صادرات به سه دسته تقسیم می شود :

1)   صادرات قطعی :

زمانی که کالا خارج از مرزهای گمرکی کشور به فروش رسیده و مالکیت آن به شخص دیگری انتقال داده شده است، صادرات قطعی انجام شده است .

2)   صادرات موقت :

زمانی که کالا برای شرکت در نمایشگاه و یا معرفی به خارج از مرزهای گمرکی ارسال میشه و بعد از مدت زمان معینی مجددا به داخل کشور برگردانده می شود ، صادرات موقت انجام شده است .

3)   صادرات مجدد :

زمانی که کالایی وارد کشور شده و بعد از انجام تشریفات گمرکی صادرات ، مجددا صادر میشور ، ادرات مجدد انجام شده است .

 

 

 

 

ملزومات و اطلاعات مورد نیاز قبل از ورود به بازارهای جهانی 

 

1)اطلاعات پایه بازار هدف

این اطلاعات شامل اطلاعاتی نظیر موقعیت جغرافیایی ، حاکمت حاکم ، اطلاعات جمعیتی ، مذهب ، آب وهوا ، شهرهای مهم ، تولید ناخالص ملی ، منابع و ثروت می باشد .

2)آشنایی با عوامل فرهنگی ، اجتماعی و سیاسی بازار هدف

یکی از مهمترین اقدامات قبل از ورود به بازار یک کشور ، اطلاع از ساختار فرهنگی آن بازار است .فرهنگ عامه مردم یک کشور تاثیر بسزایی در فرهنگ مصرف یک کشور دارد .ساختار جمعیتی یک کشور به لحاظ ترکیب سنی و پراکندگی جمعیتی تاثیر بسیاری در فرهنگ . نوع مصرف یک کشور دارد .سیاست های حاکم بر یک کشور و همچنین مذهب غالب در یک کشور از عوامل تعیین کننده تجارت یک کشور است.قوانین حاکم بر تجارت و قوانین گمرکی از عوامل مهم در انتخاب یک کشور برای تجارت بین المللی است .

3)زبان بین المللی

برای ورود به بازارهای بین المللی تسلط به زبان بین المللی از ملزومات ضروری است .در کشورهای اروپایی و امریکایی دانشجویان بازرگانی به چند زبان بین المللی مسلط شده و سفرهای زیادی را برای آشنایی با فرهنگ و زبان کشورهای مختلف انحام میدهند .

 

 

مراحل صادرات

 

1)اولین قدم در ورود به عرصه تجارت جهانی انتخاب صحیح بازارهدف مناسب است .موفقیت در این حوزه شامل حال شرکتها و افرادی است که کالا و خدمات خود را براساس شرایط حاکم بر بازار هدف طراحی ، تولید و ارائه میدهند .

این مهم تنها و تنها با انجام تحقیقات بازاریابی امکان پذیر است .شرکتهای بزرگ و کوچک زیادی به دلیل نادیده گرفتن شرایط حاکم بازار هدف اقدام به تولید و ارسال کالا به بازارهای مختلف کرده اند و تا مرز نابودی و بعضا نابودی پیش رفته اند .

 

تحقیقات بازاریابی

تحقیقات بازاریابی بین الملل مهم و بسیار گسترده و پیچیده است که فعالیت بسیار زیاد و هزینه های سنگینی را در بر دارد .مطالعه متغیرهای فرهنگی ، اجتماعی و سیاسی کار ساده ای نیست .زیرا این متغیرها علاوه بر گسترده بودن در هر کشوری متفاوت هستند . اما شرط حظور موفق در بازارهای بین المللی انجام تحقیقات مفصل بازاریابی حول محور متغیرهای فرهنگی ، اجتماعی و سیاسی است .

 

2)بازاریابی صادراتی :یکی دیگر از اقدامات مهم در حوزه صادرات کالا و خدمات بازاریابی صادراتی است .راههای نفوذ به بازار ،شناخت رقبا ، شناخت نیازها و تشخیص فرصتهای تجاری در بازار هدف از اقدامات اولیه بازاریابی صادراتی است .

اطلاعات بازار هدف حرف اول را در بازاریابی صادراتی می زند . این اطلاعات مهم را می توان از طرق زیر به دست آورد :

 

الف)مذاکره مستقیم با خریداران باالقوه

ب ) استفاده و تحلیل آمارها و اطلاعات رسمی مربوط به بازار هدف

ج ) شرکت در نمایشگاههای برگزار شده در کشورهای مختلف

د ) تماس با رایزن های تجاری کشورها ، مستقر در محل سفارتخانه های کشورها

در زیر به ترتیب به بیان متدهای بازاریابی بر اساس کم هزینه تر بودن ، اشاره شده است :

 

1)بازاریابی اینترنتی

معرفی محصولات و خدمات خود در سایتهای ثبت آگهی بین المللی

2)استفاده از سایتهای B2B

تعدادی از سایتهای B2B در زیر لیست شده است:

www.alibaba.com

www.compass.com

www.globalsource.com

www.toocle.com

www.tpage.com

3)اسفاده از یلوپیجها

یلو پیجها نوعی بانک اطلاعات هستند که مخصوص کشورها و بعضی شهرهای بزرگ هستند.

 

چین      www.yp.net.cn/english     

اماراتwww.yellopage.ae        

 

4)تبلیغات اینترنتی

راه اندازی وب سایتهای تخصصی ، ارسال ایمیلهای حرفه ای در جهت معرفی کالاها و خدمات و درج آگهی های تبلیغاتی در سلیتهای اینترنتی از راههای تبلیغات اینترنتی هستند .

 

5)رایزن های تجاری

برای بدست آوردن اطلاعات موثق و کاربردی ، تماس با رایزن تجاری مستقر در محل سفارت کشور در خارج از کشور راهی مطمئن است .برای استعلام و اعتبار سنجی شرکتهای طرف معامله ، مشاوره و استفاده از بانکهای اطلاعاتی رایزن های تجاری راهی مطمئن و بدون هزینه است .

www.avval.ir

www.iranyeiiopage.net

 

6)دفاتر بازرگانی سازمان توسعه تجارت

این دفاتر زیر مجموعه معاونت بازاریابی و تنظیم روابط سازمان توسعه تجارت کشور هستند.

7)اتاق و شوراهای بازرگانی مشترک

8)اتحادیه هاو صنف های مرتبط با صنعت و فعالیتهای مختلف

9)شرکت در همایشهای مشترک هیاتهای تجاری کشور و کشورهای مختلف

10)نمایشگاههای بین المللی

اطلاعات مربوط به نمایشگاههای بین المللی را می توان از وب سایتهای زیر به دست آورد:

www.auma.de

www.tsnn.com

 

11)مطالعات میدانی –منطقه ای

مطالعه و بررسی میدانی و حضور در بازارهای جهانی بسیار پر هزینه و زمانبر می باشد ، اما بسیا معتبر می باشد و برای تصمیم گیری جهت حضور ویا عدم حضور در ان بازارها بسیار معتبر است .

 

 

تمامی حقوق این وب سایت برای شرکت بیز ایران24 محفوظ می باشد ©

طراحی سایت و سئو : مرکز طراحی وب زئوس