صادرات به روسیه،قزاقستان،ازبکستان،قرقیزستان،ترکمنستان،بلاروس،اکراین
مدیریت صادرات

مراحل عملی صادرات

دراین بخش اشاره ای مختصر به مراحل عملی صادرات قطعی شده است .

مرحله اول : انتخاب یک کالا با مشخصات کالای صادراتی

در این مرحله یعنی اولین مرحله اقدام به صادرات کالا ، صادرکننده یا خود تولیدکننده آن کالا می باشد یا صادر کننده آن کالا می باشد .تولید کنندگان یک کالا با اطلاع و آگاهی از بازار داخلی محصول خود و شناسایی بازار محصول خود در خارج از قلمرو گمرکی تصمیم به صادر کردن و فروش خارجی کالای خود می گیرند و صادر کنندگان نیز با داشتن تخصص در زمینه فروش خارجی کالا و شناسایی بازارهای هدف محصول صادراتی اقدام به صادرات آن کالا می کنند . بنابراین اولین گام انتخاب یک کالا برای صادرات است.

 

مرحله دوم : بازاریابی و یافتن مشتری های بالقوه در خارج از قلمرو گمرکی کشور

بازاریابی به معنای یافتن بازار هدف در این مرحله از عملیات صادرات ، امر بسیار مهمی می باشد که با انجام تحقیقات در بازارهای جهانی محصول انتخاب شده برای صادرات میسر میشود .تحقیقات بازاریابی در بازارهای هدف امری بسیار واجب و لازم است که بایستی قبل از هر گونه اقدامی برای صادرات انجام شود .

 

مرحله سوم : اخذ کارت بازرگانی و کد اقتصادی

کارت بازرگانی سند یا مدرکی است که دارنده آن با رعایت قانون و مقررات صادرات و واردات به صادر یا وارد کردن کالا اقدام می کند .در واقع کارت بازرگانی مجوز اشتغال به امر صادرات و واردات است که توسط اتاق بازرگانی ، صنایع و معادن ایران صادر می شود .با مراجعه به وب سایت اتاق بازرگانی ایران می توانید از شرایط و قوانین اخذ کارت بازرگانی اطلاع پیدا کنید .

 

مرحله چهارم : افتتاح یک حساب جاری

صادرکنندگان بایستی یک حساب جاری نزد یکی از بانکهای کشور داشته باشند .

 

مرحله پنجم : اطلاع از قیمت صادراتی و جهانی کالای صادراتی

صادر کنندگان بایستی استعلام قیمت جهانی و ذاخلی کالای صادراتی را طی یک روال رسمی و اداری از کمسیون نرخ گذاری مرکز توسعه صادرات وزارت بازرگانی اخذ کنند.

 

مرحله ششم : یافتن مشتری و انجام مذاکره و عقد قرارداد و صدور پیش فاکتور

بعد از بازاریابی و یافتن مشتری ، شرایط مختلف معامله از جمله مشخصات کالا ، وزن و تعداد آن، قیمت کالا ، شرایط پرداخت وجه کالا ، شرایط حمل و محل تحویل کالا ، شرکت بازرسی کننده و نحوه بازرسی کالا و ضمانتنامه حسن انجان کار و مابقی موارد بایستی مشخص شود و در مرحله بعد از عقد قرارداد پیش فاکتور از طرف صادر کننده صادر و به خریدار تحویل داده می شود.

 

مرحله هفتم : تعیین نحوه پرداخت وجه معامله

در این مرحله از صادرات کالا در متن قرارداد بایستی به وضوح و کاملا روشن شرایط پرداخت وجه کالای صادراتی از طرف خریدار به صادرکننده اعلام و مورد توافق طرفین قرار گیرد .اگر از روش اعتبار اسنادی برای پرداخت استفاده می شود مراحل زیر بایستی انجام شود .

 

مرحله هشتم : افتتاح اعتبار اسنادی (L/C)

خریدار اقدام به افتتاح اعتبار اسنادی نزد بانک خود می کند و توسط بانک کارگذار به صادر کننده ابلاغ می کند . صادرکننده نیز اسناد ابلاغی را به دقت مطالعه کرده و در صورت عدم اختلاف با موارد توافق شده صحت آنهارا تایید می کند .سپس صادرکننده مدارک حمل و تحویل کالا را توسط بانک کارگزار به بانک گشایش کننده اعتبار اسنادی و نهایتا به خریدار تحویل می دهد .

 

مرحله نهم : تولید ویا فراهم کردن کالای صادراتی

صادرکننده بایستی در این مرحله طبق مدت زمان مورد توافق کالا را تهیه و جهت حمل و تحویل به خریدار آماده کند.

 

مرحله دهم : اخذ مجوزهای استاندارد و مجوزهای لازم بازرسی جهت صادرات کالا

صادرکننده بایستی مجوزهای لازم را ازجمله استانداردهای لازم و گواهی های بازرسی از سازمانها و ارگانهای مربوطه و همچنین شرکت بازرسی کننده دریافت وضمیمه مدارک تحویلی به بانک کارگذارکند.

 

مرحله یازدهم : حمل و نقل کالا

صادرکننده علاوه بر اینکه در مرحله عقد قرارداد با خریدار نحوه حمل و نقل را مشخص می کند در این مرحله نیز بایستی با شرکتهای که شرایط مناسب جهت حمل و نقل و تحویل کالا را در محل مورد توافق را دارند مذاکره نماید .

مرحله دوازدهم : انجام تشریفات گمرکی

در این مرحله کالا به گمرک ارسال و و تحویل انبار گمرک می شود و فرم اظهار نامه صادراتی کالا را از گمرک تحویل گرفته و بعد از انجام تشریفات گمرکی مربوط به صادرات کالا اقدام به خارج کردن و حمل کالا به خارج از قلمرو گمرکی کشور می شود .

 

مرحله سیزدهم : تحویل مدارک گمرکی و حمل کالا به بانک کارگزار و دریافت وجه کالای صادر شده

در این مرحله مدارک و اسناد گمرکی کالا و اسناد حمل کالا برای معامله اسناد به بانک کارگذار تحویل داده می شود و بانک بعد از مدتی معین و رسیدگی به اسناد وجه کالای صادراتی را به صادر کننده پرداخت می کند .

 

تمامی حقوق این وب سایت برای شرکت بیز ایران24 محفوظ می باشد ©

طراحی سایت و سئو : مرکز طراحی وب زئوس